Prohledat tento blog

5. prosince 2015

Sidra nebo cider

     Cider jsem kdysi objevil ve Vichy, kde jsme si dávali slané palačinky a k tomu keramické poháry plné nádherného voňavého nápoje. Pak mi v Navalagamelle předvedli, jak se v Asturii nalévá a pije sidra
  což se prý dá natrénovat, protože moje dcera to také umí

     a kus od Gijonu  mi  v muzeu ukázali, jak se to v Asturii vyrábí a proč se tamní sidra nedá vyvážet: prý z lahví létají špunty, když to převážejí přes hory...

     Už se to konečně dostalo až sem: španělskou sidru jde koupit v Toro Blanco, kde je hodně suchá navarrská, ale běžně se dostane více nasládlý cider (to je totéž, jen odjinud) - levnější KingWood Dry nebo nějaké vyzrálé archivní třeba v M&S nebo speciálních prodejnách. A dá se z toho výborně vařit.

     Tenhle recept je z kraje Sommersetu, jejichž cider je výtečný. Pro dva lidi asi 30 dkg chlazené tresky nakrájím na kostičky, 20 dkg očištěných žampionů také na kostičky a dám do nižšího kastrůlku, natřu olejem, zaleju cidrem (asi deci, aby to bylo poněkud zakryté) a pod pokličkou asi 25 minut peču ve vyhřáté troubě. Mezitím si z brambor udělám tužší kaši. Upečenou rybu vyndám, šťávu sleju a do toho kastrůlku na stěny namažu kaši, do středu dám zpátky rybu s žampiony, posypu strouhaným čedarem a nakrájenými výraznějšími rajčátky a dám na chvíli do rozpálené trouby a pak přepnu na gril - cílem je opéct kaši na boku a současně i sýr a rajčátka ugrilovat.  V pánvičce udělám z trošky mouky jíšku  a zaleju ji šťávou z ryby a provařím (nebo to zahustím bezlepkovým škrobem); pozor - moc mouky znamená nepoživatelnou kaši, jak se mi povedlo napoprvé... A pak tou šťávou polévám naservírovanou rybu z kastrolku.

     Venkovská francouzská verze dalšího jídla spočívá v tom, že kuřecí nohy nebo rozporcované kuře osuším, nasolím a opepřím a na másle opražím dohněda a do pekáčku s tím. Do výpeku případně přihodím trochu suché šunky a opeču ale v každém případě pak zaleju cidrem a nechám chvilku provařit a kuře tím zaleju. Špetka česneku tomu také dá další chuť, ale tak půl stroužku max.  A pak se to jenom nechám táhnout při 120-140° třeba dvě tři hodiny; nakonec lze dogrilovat, ale to na venkově nedělali. Stačí bílé pečivo. Chutě to má podle (ne)slazení cideru nebo sidry.

     A na poslední dobrůtku je vhodná suchá sidra: pikantní klobásku nakrájím na půlcentimetrová kolečka a opeču po jedné a pak po druhé straně na pánvi a když už se druhá strana dopéká, zaleju sidrou tak, aby ty kolečka byly akorát ponořený a chvíli v tom provářím. Klobáska pustila tuk a šťáva se krásně vyvaří a zahustí...Ale jde to i s méně sladkým ciderem.